Lazer Sinterlemeler ne kadar doğru yapılıyor?
lazer-sinterlemeler-ne-kadar-dogru-yapiliyor-5112.jpg
lazer-sinterlemeler-2227.jpg

Ülkemizde eklemeli imalat teknolojisi ile yapılan metal altyapılar diş hekimlerinden gelen talepler doğrultusunda daha hızlı üretim yapılması amacıyla sinterleme adımları önemsiz görülmektedir. ama bu üretim yöntemi tahmin edilenden daha çok problemlere yol açabilir. 

Toz metalürjisinde özellikle bazı elementleri içinde barındıran alaşımların belli bir dereceden sonra mutlaka gaz altında veya vakumlu ortamlarda sinterlenmesi gerekir. Lazer sinterleme cihazlarında halen bu uygulamaya titizlikle uyulurken, biten bir tablanın atmosfere açık sıradan bir fırında sinterlenmesi anlamsızdır.

Makinadan çıkan tablalar gaz altında mükemmel oksitsiz ve temiz çıkarken sinterlemeden çıkan aynı tablalar ise genellikle çok fazla oksitli tablalarda kabuk oluşumu ile çok kötü bir yapıdadır. Bu aşamadaki dereceler, katman serme kalınlıkları, kullanılan toz mikronları, tozların homojen dağılımı vb konularda elbette çok önemlidir.

Uygunsuz fırınlarda ve uygunsuz parametrelerde yapılan sinterlemeler ile tam bağların oluşmadığı, SEM görüntüleri ile çok net gözlemlenmiştir. Oysa uygun atmosfer kontrollü fırınlarda doğru parametreler ile yapılacak sinterlemeler ile çok daha iyi bağlanmış altyapılar elde etmek mümkündür. Kullanılan doğru toz mikronları ile matrix bir yapı elde edilerek de daha iyi bir bağ oluşumu desteklenmelidir. Lazer Sinterlemerde kullanılan teknoloji aynı olup farklı markaların cihazları ile daha farklı bir ürün elde edildiği tezi doğru bir yaklaşım olamaz.

Tüm lazerler toz mikronlarını ergiterek bağ oluşumu ile ürünü elde eder. Uygunsuz şartlarda sinterlenmiş ve iç yapıda kılcal oksit tabakaları oluşmuş işlerin Kumlama ile temizlenmiş olması yüzeysel bir işlemdir. Daha iyi bir incelemede iç yapıda kalan yüksek oksidasyonlar katman arası çatlaklarına ve yine porselen atmalarına sebep olmaktadır.

Lazer tablalarının 750 - 800 C O ısılarda ve atmosfere açık sinterlenmesi gerilim alma gibi düşünülerek gaz altı fırına ihtiyaç olmadığı tezi de yanlıştır. Lazer sinterleme firmasının bu işlemi sonucunda işi teslim alan laboratuvar teknisyeninin porselen uygulamasından önce okside attığı derece 980 C O iken bir önceki gerilim alma işlemi anlamsız kalmış olur. 0-30 mikron katman kalınlığındaki tüm partiküllerin tam olarak yeterli ısıyı alması gerekir ve bu işlemde vakumlu oksijensiz ortamda yapılmalıdır.

Sonuç olarak Lazer sinterlemelerde kullanılan dental metal alaşımları Cobalt-Chrome-Wolfrom ana elementler den oluşmaktadır. Bu alaşımın kesinlikle 300 dereceden itibaren vakumlu veya gaz altında sinterlenmesi gerekir. Yine düşüşte de 400 C O derecelere kadar vakumun veya koruyucu gazın devam etmesi idealdir. Derece olarak da 1050 C O derecelere ulaşılması ve bu noktada 100-120 dakika beklenmesi son derece önemlidir. Bu tür fırınlar ısıl işlem fırınları olarak çok pahalı olması sebebiyle ve yine lazer sinter firmalarının bu konuda net olmaması ile maalesef birçok kullanıcı çok farklı sinterlemeler yaparak bilimsel gerçeklerle örtüşmeyen uygulamalar yapmaktadır.

Firmamız bu konuda yeni bir fırın geliştirmiş olup dış kasa içine yerleştirilen çelik bir hazne kasa ile kapaktaki contalar arasında mükemmel bir izolasyonla sadece vakumla bile son derece oksitsiz sinterlemeler yapmayı başarmıştır. Bu yetersiz kalsa bile mükemmel izolasyon sayesinde çok az bir gaz ile çok temiz sinterlemeler mümkündür. Bu işlem ekstra bir maliyet getirmeyecektir.